17.12.2015.g. u našoj školi smo priredili prigodnu priredbu za naše drage goste i roditelje.
Početku priredbe svim prisutnima obratila se ravnateljica prigodnim pozdravnim govorom, a posebno je zahvalila svim našim dobričiniteljima koji tijekom godine prate naš rad te nam pomažu raznim donacijama. Učenici i njihovi učitelji prikazali su nam što su naučili i posebno osmislili za ovu priredbu. Zboru učenika pridružili su se i učitelji uz glazbenu pratnju učenika Srednje glazbene škole „Zlatka Balokovića“. Naši uvijek dragi gosti, učenici iz OŠ Vjenceslava Novaka, otplesali su „Božićni rock“ s učenicima iz osnovnoškolskog programa autizam. Cijela priredba bila je puna pjesme, plesa, folklora, prigodnih recitacija i dramskih izvedbi. Publika je nastupe naših učenika nagradila velikim pljeskom.
Nakon završetka priredbe, zadovolji uzvanici uputili su se na božićni domjenak (za koje su zaslužne naše kuharice) i izložbu likovno-kreativnih radova učenika.
U nastavku pogledajte dio atmosfere s Božićne priredbe...
27. studenog 2015. posjetile su naš Centar i održale likovno-psihološku radionicu za učenike i pedagoške djelatnike Centra:
- prof. likovne kulture Martina Kosec, ovlaštena učiteljica crtanja fraktala i
- autorica metode crtanja fraktala – Tanzilia Polujahtova, klinička psihologinja i obiteljska psihologinja koja radi i djeluje u Rusiji, a svoju metodu poučava i u inozemstvu, uvjerena da je crtanje fraktala već pomoglo mnogima koji su doživjeli traumu, koji su u stresu, anksioznosti, depresiji i nekim drugim negativnim psihološkim stanjima, a da može pomoći i u odgoju i obrazovanju;
- u demonstraciji metode pomagala je i prevoditeljica sa ruskoga, kao i psihologinja mr.sc. Jasminka Premerl.
Autorica gospođa Polujahtova, kao i ovlaštena učiteljica crtanja u Hrvatskoj gospođa Kosec, smatraju da ta metoda "daje odgovore na pitanja kako upoznati samoga sebe, kako dobiti pristup informacijama skrivenima u dubinama naše podsvijesti, kako naučiti prepoznati svoje životne ciljeve i ostvariti svoja postignuća te kako se podignuti na novu razinu u razvoju. Crtajući fraktale mi se otvaramo višoj svijesti te oslobađamo kreativnu energiju. U svijetu apstraktnih boja i linija dobivamo mjesto u kojem misli nestaju. Dok crtamo, mi se mijenjamo. Otvaramo se novim mogućnostima. Crtanjem stvaramo kreativan pristup životu i njegovim problemima". Nadalje smatraju da "crtanjem fraktala spajamo se s Duhom koji povezuje misli, osjećaje i tijelo".
Počinje se crtati zatvorenih očiju vukući neprekinutu crtu crnom bojom po cijelome papiru, slobodno birajući i mijenjajući smjer poteza. Zatim se male plohe nastaloga crteža bojaju jedna po jedna, uz odabir boja zatvorenim očima. Osim apstraktnoga crteža nastaloga slobodnim crtanjem crte, može se zatvorenih očiju napraviti i crtež stabla, anđela, ptice, čovjeka, i drugih motiva. Boju se zatim bira zatvorenih očiju i boja se odabranu plohu ili više ploha. Tom metodom crtanja nastaju vrlo zanimljivi crteži.
Radionicu je dogovorila Nikolina Bezek, prof. def., koja je završila tečaj crtanja fraktala, a organizirala ju je u Centru Ivana Ježić, prof., likovna učiteljica i terapeutkinja. Na radionici je sudjelovalo 20ak učenika Centra iz programa IT i A, te 10ak djelatnica: učiteljice, odgojiteljice, psihologinja, a pridružila se je i ravnateljica Žarka Klopotan, prof. def. Učenicima su pomagale još i Stanka Pinjuh, mag. art., te Sandra Rožman, prof. def. i Spomenka Kolak, prof. def.
Radionica je bila vrlo zanimljiva i potrajala bi i više od 2 sata koliko je bilo predviđeno, da u blagovaonici nije započinjao ručak za prvu skupinu učenika. Gospođe Polujahtova, Kosec i Premerl izrazile su želju da se održi još koja radionica za učenike, a možda i predavanje za roditelje, kao i radionica za roditelje i djecu. Voditeljice su edukatoricama pričale o svojim iskustvima u radu s različitim osobama i skupinama, i iznijele svoja iskustva o poboljšanju emocionalnog, psihološkog i fizičkog zdravlja, dok već i samo crtanje fraktala predstavlja užitak, radost i veselje. Zahvaljujemo se na održanoj radionici i radujemo se budućoj suradnji!
FOTOGALERIJA:
1. Metodu i postupke objašnjava učitejica Martina
2. Učenici pozorno slušaju i pripremaju se za crtanje
3. Mnogo je boja potrebno za bojanje ploha crteža
4. Marljivost i ozbiljnost odlikovle su sve crtače pri izradi zadatka
5. Sjajan crtež fraktala ponosno pokazuje Mateo K.
6. Učiteljice i voditeljice - s desna na lijevo - Martina Kosec, Tanzilija Polujahtova, prevoditeljica i Ivana Ježić
Co-funded by the European Union
Vrlo smo ponosni što vas možemo obavijestiti da je Centar za autizma u sklopu Erasmus + projekta sudjelovao na prvom zajedničkom sastanku partnera u Northamptonu od 28.09. – 30.09.2015. Glavni organizator projekta The University of Northampton, uspio je spojiti pet europskih zemalja u svrhu obrazovanja stručnjaka za rad s roditeljima djece s poremećajem iz autističnog spektra (PAS). Zemlje partneri u projektu su sljedeće:
SVEUČILIŠTE U ZAGREBU EDUKACIJSKO-REHABILITACIJSKI FAKULTET (Hrvatska)
European University Cyprus (Cipar)
Macedonian Scientific Society for Autism (Makedonija)
AUTISME-EUROPE AISBL (Belgija)
Centar za autizam(Hrvatska)
Target Autism Training and Consultancy Ltd (UK)
N.C.D. Calloway Continuing Education Limited(Cipar)
Autism Concern (UK)
Projekt je zamišljen kako bismo dijelili, prilagodili, testirali i evaluirali već postojeći oblik radionica za roditelje djece i odraslih osoba s poremećajem iz autističnog spektra autizmom koje se provode u Ujedinjenom Kraljevstvu. Naglasak je na obrazovanju domaćih stručnjaka od strane stručnjaka iz Ujedinjenog Kraljevstva s ciljem postizanja većeg stupnja specifičnih kompetencija za pružanje stručne podrške roditeljima i skrbnicima djece s poremećajem iz autističnog spektra. Ovim se projektom planira najmanje šest edukativnih radionica za stručnjake i roditelje u periodu od tri godine. Projekt će omogućiti mobilnosti i prekograničnu suradnju te razvoj kurikuluma za educiranje roditelja djece i odraslih osoba s poremećajem iz autističnog spektra autizmom.
Opširnije:Equity and Social Inclusion through Positive Parenting (ESIPP) 01.10.2015. – 01.10.2018.
U prostorima škole Centra za autizam Zagreb održano je u četvrtak 16. srpnja 2015. godine potpisivanje Sporazuma o rješavanju statusa Centra za autizam Zagreb. Potpisnici Sporazuma su potpredsjednica Vlade Republike Hrvatske i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić, ministar znanosti, obrazovanja i sporta prof. dr. sc. Vedran Mornar, gradonačelnik Grada Zagreba Milan Bandić, gradonačelnik Grada Rijeke mr.sc. Vojko Obersnel te zamjenica gradonačelnika grada Splita Aida Batarelo. Potpisivanju su nazočili predstavnici Ministarstva socijalne politike i mladih, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Grada Zagreba te gradova Rijeke i Splita, predsjednica Saveza udruga za autizam Hrvatske gđa Lidija Penko, predsjednica Vijeća roditelja Centra za autizam gđa Blanka Brkić, predsjednica Upravnog vijeća prof. Ivana Ježić te profesorica s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta dr.sc. Jasmina Frey Škrinjar.
Program potpisivanja Sporazuma organizirala je i vodila je ravnateljica Centra za autizam Žarka Klopotan. Ona je izrazila svoj ponos što se potpisivanje Sporazuma o rješavanju statusa Centra za autizam Zagreb održava upravo u Centru za autizam Zagreb, jedinoj specijaliziranoj ustanovi za osobe s poremećajima iz autističnog spektra u Republici Hrvatskoj i zahvalila Vladi Republike Hrvatske na ukazanom povjerenju i časti. Potpisanim Sporazumom će se umjesto dosadašnje jedne ustanove s podružnicama u Rijeci i Splitu, osnovati dvije nove ustanove u Zagrebu. Jedna ustanova koja će provoditi programe odgoja i obrazovanja i ustanova socijalne skrbi, kao i nove ustanove odgoja i obrazovanja u Rijeci i Splitu čiji su osnivači gradovi Rijeka i Split. Ova transformacija će pridonijeti poboljšanju dostupnosti usluga, a time i poboljšanju kvalitete života osoba s poremećajima iz autističnog spektra. Ravnateljica je istakla da smo ponosni na svoj dosadašnji rad i usluge koje smo pružali, no radujemo se što je nakon dugog niza godina došlo do pomaka i što će se skrb o osobama s autizmom u budućnosti razvijati sustavnije i kvalitetnije, u skladu s potrebama korisnika i njihovih obitelji.
U ime korisnika Centra sudionike je pozdravila Ivančica Pavlinec. Učenici Jurica i Bernarda s učiteljicom Jasminkom Knežević izveli su kratak program.
Svi su potpisnici Sporazuma izrazili svoju namjeru i želju da i dalje djeluju na području unapređivanja rada s osobama s autizmom i poboljšanju uvjeta njihovog života i većeg uključivanja u skrb u zajednici.
Događaju su nazočili predstavnici mnogih medija. Dragim gostima djelatnici su zajedničkim naporom i radom pripremili prostore da budu ugodni i svečani. Svima koji su se angažirali da događaj što bolje uspije i predstavi Centar u najboljem svjetlu, ravnateljica je od srca zahvalila.
Slijedi daljnji rad na provedbi Sporazuma. Planirano je da se podružnice u Rijeci i Splitu osamostale s 1. siječnja 2016. s tim da osobe koje imaju iznad 21 godinu još najduže godinu dana mogu biti u novoosnovanim centrima od dana osnivanja novih centara, do prijelaza u ustanove socijalne skrbi u svojim gradovima.
Osnivanje nove socijalne ustanove u Zagrebu planira se 1. srpnja 2016.
Opširnije:POTPISIVANJE SPORAZUMA O RJEŠAVANJU STATUSA CENTRA ZA AUTIZAM ZAGREB