U OŠ Sesvetska Sopnica 24. 5. 2017. održana je 15. Smotra učeničkih zadruga Grada Zagreba. Nakon svečanog otvorenja, prigodnih pozdravnih govora i veselog programa svaka zadruga pokušala je što kvalitetnije i posebnije predstaviti svoju školu i rad svoje zadruge.
Na Smotri je sudjelovalo 37 učeničkih zadruga a predstavila se i zadruga „Grana“ iz Centra za autizam u Zagrebu. Ove godine predstavila se temom “Još jedna priča sa Griča“gdje je naglasak bio na kuli Lotrščak koja je obogaćena pričom o zagrebačkim coprnicama.
Zadrugari su izrađivali razne ukrasno - uporabne predmete; od podne lampe oslikane poput kule Lotrščak, staklenih boca, privjesaka za ključeve, magneta, naušnica, do lutkica u liku vještice odnosno coprnice. Magnete i privjeske za ključeve oslikala je učenica Anđela Vira Hrstić.
I ove godine izrađen je letak za tu prigodu koji je također obogaćen Anđelinim ilustracijama.
Praktični rad prikazao je učenik Andrej Miklec.
Tema ovogodišnjeg županijskog stola bila je „Zlatarevo zlato“, tako će svaka zadruga pokazati svoju kreativnost i inovativnost na 29. Smotra učeničkih zadruga RH koja će se održat od 3. - 6. listopada 2017. godine u Zadru.
Sambol Ksenija, dipl.def.
Poštovani roditelji i kolegice,
obavještavamo vas o novom ciklusu edukacije ''Pozitivni pristupi autizmu'' koje se održavaju u okviru međunarodnog projekta Equity and Social Inclusion through Positive Parenting - ESIPP (Jednakost i socijalna inkluzija kroz pozitivno roditeljstvo).
Edukacija će se održati dana 09.-10.06 2017. U prostoru Centra za autizam u Rijeci (više o edukaciji i vremenu predviđenom za edukaciju u privitku e - maila).
Svi detalji o projektu dostupni su na web stranici www.esipp.eu.
Prijavom na e–mail: ivanka.pejic@corp.hr izražavate svoj interes za edukaciju te ćemo vas kontaktirati kad se osigura Vaše mjesto.
Do skorog viđenja lijep pozdrav
Ivanka Pejić
Centar za autizam posjetili su 16. svibnja 2017. godine saborski zastupnici: Ivan Ćelić,dr.med., dr.sc. Irena Petrijevčanin – Vuksanović i Ljubica Lukačić, dipl. iur. Rado su se odazvali pozivu da se bolje upoznaju s radom i statusom Centra, uslugama koje Centar pruža i profilom korisnika kojima pruža usluge. Naime, gotovo svake godine vezano uz Godišnje izvješće Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom u Hrvatskom saboru spominje se naš Centar, pa držimo da je izuzetno važno da saborski zastupnici budu upoznati s temeljnim informacijama o njegovom radu i vide uvjete u kojima se provode programi. Nakon razgovora s ravnateljicom Centra za autizam Žarkom Klopotan, dipl.def. i predstavnicima tijela Centra, obišli su osnovnoškolske programe i program stanovanja i zdravstvene zaštite. Pokazali su interes za upoznavanje s korisnicima i obećali svoju podršku u razvijanju kvalitete skrbi u okvirima svoga djelovanja.
Na sjednici Hrvatskog Sabora od 31. ožujka 2017. godine proglašen je 16. svibanj kao Nacionalni dan osoba s intelektualnim teškoćama.
Pod motom „Cvijet treba sunce da postane cvijet, čovjek ljubav da postane čovjek“ učitelji Odjela IT proveli su zajedničku likovnu radionicu „Moja cvjetna livada“.
Radionici su prisustvovali gotovo svi učenici, polaznici Odjela IT te 10 učenika, polaznika Odjela osnovnog školovanja djece i mladih s autističnim poremećajem.
Po prvi puta smo uspjeli održati radionicu sa ovako velikim brojem prisutnih i pokazali naše zajedništvo kroz rad, radost stvaranja i druženje. Našu livadu možete vidjeti na zidovima škole, naše cvjetove koji su niknuli i van livade.
Također, napomenimo da prvi spomen rada s učenicima s IT teškoćama u razvoju je zabilježen u Spomenici naše škole još davne šk.godine 1953./1954., kada je s radom započelo specijalno odjeljenje (pomoćni razred) u OŠ „August Cesarec“, a kasnije im se pridružuje i OŠ „ M. Orešković“. Pokazalo se da je potreba za posebnim odjeljenjima sve veća te se 1967.godine osniva Specijalna škola, koja u početku radi u sastavu OŠ Volovčica, kasnije OŠ „ P. Preradović“, kao samostalna radna jedinica.
Na inicijativu djelatnika Specijalne škole, tj.samostalne jedinice, odvajaju se od redovne škole i osniva se Specijalna škola Zagreb-Istok, a izgradnjom nove škole na Grani, 1971.g., škola dobiva ime Specijalna osnovna škola „ dr. Zlatan Sremec“ koja djeluje do 1987.godine kada se udružuje s Centrom za autizam i postaje jedan od odjela toga Centra.
Likovnu radionicu osmislila i koordinirala mr.sc. Markica Župan Galić, uz podršku Stanke Pinjuh, mag. educ. art.
Veselimo se slijedećoj.
Kao i svake godine odrasli korisnici posjetili su Floraart cvjetnu izložbu na jezeru Bundek. Ove godine nas je Zrinjevac pozvao na radionice koje su se održavale u kupoli na zapadnom dijelu parka. Zahvaljujemo se gospođi Palmi Omrčen koja nas je ispred Zrinjevca posjetila i osmislila sadržaje radionice prilagođene mogućnostima naših korisnika: slaganje cvijeća u buketiće, slaganje aranžmana na spužvu i presađivanje cvjetnica.Na radionicama u 4 rezervirana termina sudjelovali su korisnici: Jelkovca 1 i 2 te dio korisnikaJelkovca 3, dio korisnika Dvorničićeve, korisnici radionice Zvečka i dio korisnika radionice Potkova. Njima su se pridružili i studenti Zdravstvenog veleučilišta iz Bristola (UK) koji su tada bili na praksi kod nas.Veliko hvala Zrinjevcu na doniranom cvijeću i okrijepi za naše vrijedne sudionike. Ponosni smo na Grad Zagreb, uloženi trud oko uređenja jezera i parka Bundek i predivne manifestacije na kojoj rado sudjelujemo.