U sklopu ERASMUS + projekta ESIPP (Jednakost i socijalna inkluzija kroz pozitivno roditeljstvo) 10. i 11. ožujka, u sklopu Centra za autizam Split, je održana za roditelje djece s poremećajem iz spektra autizma 6. vikend radionica.
Tijekom ova dva dana su trenerice iz Centra za autizam Zagreb ( Ana Ružić, Ivana Sladić Kljajić, Matea Begić i Saša Kiš) održale svih šest modula i prenijele dio svog znanja roditeljima. Na radionici je bilo prisutno 35 roditelja djece s PSA.
Svaki modul je oblikovan da poveća znanje roditelja tako što nadograđuje znanje stečeno na prethodnim modulima, a sadržaj modula promovira pozitivne strategije.
U opuštenoj atmosferi i ugodnoj dvorani, roditelji su pažljivo slušali i aktivno sudjelovali u radionicama. Bilo je dovoljno vremena za „Pitanja i odgovore“ koji su omogućili razmjenu informacija i iskustva među roditeljima, olakšavajući umrežavanje i stvaranje "grupe za podršku".
Ovim putem se još jednom zahvaljujemo gostoprimstvu Centra za autizam Split te roditeljima koji su se prijavili i sudjelovali na radionicama i njihovom važnom doprinosu u razvoju kurikuluma za edukacije za roditelje diljem Europe.
ESIPP team Croatia
Pratite nas:
https://twitter.com/ESIPP_Europe
https://www.facebook.com/projectesipp/
Budimir Šobat Buda, otac naše učenice Saše, zaronio je 24. veljače 2018. godine u bazen projekta Pogled u plavo, zadržao dah 24:11 minute te srušio Guinnessov rekord u statičkom ronjenju na dah.
Svoj je pothvat posvetio svoj djeci koja žive s autizmom s posebnom željom da se kroz humanitarnu akciju pomogne upravo Centru za autizam u Zagrebu.
Na Zagrebačkom velesajmu u okviru akcije „Ne dišem“ Budimir Šobat Buda, član Društva za podvodne sportove Zagreb uz podršku i u organizaciji Nemo-Adria Rescue Teama učinio je nešto što još nikome u svijetu nije uspjelo: zadržao je dah 24 minute i 11 sekundi.
„Jako sam sretan i ponosan što sam uspio ostvariti ovakav rezultat jer sve ovo radim za svoju kćer Sašu i svu drugu djecu koja žive s autizmom. Vjerujem da sam ovim uronom dodatno podsjetio javnost na probleme koje imaju osobe s autizmom jer prostora za poboljšanje uvijek ima.“, rekao je Sašin tata.
Sve ovo ne bi bilo moguće bez velike podrške ronioca Nemo-Adria Rescue Tima koji su članovi volonteri Specijalističkog ronilačkog tima za spašavanje iz vode grada Zagreba pri Uredu za upravljanje u hitnim situacijama koji su pružili nesebičan angažman cijeloj organizaciji akcije „Ne dišem.“
Ovu hvalevrijednu akciju „Ne dišem“ podržava i Grad Zagreb, a povodom same akcije Romana Galić, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom je izjavila: „ Izuzetno smo ponosni što smo podržali ovu sjajnu akciju „Ne dišem“. Grad Zagreb pomaže Centru za autizam te radimo sa osobama s autizmom, a Grad Zagreb i Ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom sa zadovoljstvom će pomoći ovoj humanitarnoj akciji.“
Pogled u plavo okupio je ronilačku populaciju Republike Hrvatske s ciljem pružanja podrške Centru za autizam i svim osobama koje svakodnevno prevladavaju brojne teškoće koje im autizam postavlja.
„Od ove velike akcije koju su podržali Budini prijatelji, a koji su postali i prijatelji Centra za autizam i svih osoba s autizmom ne očekujemo samo financijsku podršku već očekujemo buđenje svijesti o autizmu i razvijanje svijesti o potrebama djece s autizmom. Posebno se zahvaljujem Sašinom tati koji nas je povezao kako bi osobe s autizmom ravnopravno dijelile svijet, doživljaje i osjećaje sa svima nama drugima. Vjerujem da će ova akcija doista doprinijeti da se položaj djece, osoba i samog Centra za autizam promijeni.“ istaknula je Žarka Klopotan, ravnateljica Centra za autizam u Zagrebu.
Nakon što je srušen Guinnessov rekord u sklopu akcije „Ne dišem“ voditeljica projekta Pogled u plavo i članica Nemo-Adria Rescue Teama, Andreja Vedrina zahvalila se svima nazočnima, istaknula veliki doprinos cijelog tima projekta Pogled u plavo navedenoj akciji i ujedno naglasila kako se akcija „Ne dišem“ nastavlja kao humanitarna akcija i dalje u organizaciji Društva za podvodne sportove Zagreb, a uz podršku Nemo-Adria Rescue Teama.
DPS Zagreb je otvorio poseban račun za ovu svrhu IBAN:HR8223600001502269904 te će sva sredstva koja će se uplaćivati na taj račun u idućih 90 dana biti u cijelosti prebačena na račun Centra za autizam u Zagrebu, Dvorničićeva 6, Zagreb.
Akciju su podržale brojne institucije, Grad Zagreb, Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju, Zagrebački velesajam, Centar za autizam i brojni sponzori koji su se sa zadovoljstvo pridružili akciji, Aviatica, Poliklinika Imed, O'Hara, Miami Megasun, Poliklinika za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Stojčević Polovina, BizzRide, Tiskara BOK, Endi centar, UTP -Uljani tehnički plinovi.
Za ugodno ronjenje uz glazbenu podršku pobrinulo se društvo skladatelja (ZAMP) koji su partneri i pokrovitelji projekta Pogled u plavo, promocija ronjenja od 2010. godine.
Veliku podršku u provedbi manifestacije dala je tvrtka Remax bazeni, dok je za vizualni identitet akcije „Ne dišem“ zaslužna agencija Magis Tim.
Za fotografije zaslužna je Ivana Nobilo, akciji „Ne dišem“ pridružio se i Damir Zurub, svjetski prvak u podvodnoj fotografiji, te poznati hrvatski podvodni fotograf Marjan Radović čije fotografije se nalaze na unutarnjim stranicama bazena.
Mnogi su se angažirali da bi ovaj sportski i humanitarni događaj uspio i da bi otac učenice Centra za autizam Saše ostvario svoj cilj i potaknuo javnost na promišljanje i razvijanje svijesti o autizmu. Na Velesajam su došli učenici iz Centra u pratnji svojih učitelja i odgojitelja kao i odrasle osobe s autizmom kako bi podržali gospodina Šobata i sami svjedočili njegovom hrabrom činu. Pridružili su se i mnogi roditelji bilo osobnim dolaskom bilo drugim oblicima podrške. Ravnateljica Centra za autizam Žarka Klopotan uručila je likovne učeničke radove kao dar gospodinu Budimiru Šobatu i organizatorima.
Opširnije:Sašin tata prestao je disati na 24 minute i 11 sekundi za svu djecu koja žive s autizmom
24. veljače korisnici Dvorničićeve i Jelkovca 2 te Ivanka iz stacionara, bili su na Sajmu nautike gdje je gospodin Šobot ronio na dah kako bi potukao svjetski rekord ali i privukao pažnju na potrebe i prava osoba s autizmom. Mi smo ga došli podržati. Koliko smo bili zabrinuti, toliko i puni nade da će uspjeti. I uspio je, nitko nije bio sretniji od nas. Čestitamo Vam gosp. Buda i zahvaljujemo se na Vašem činu.