Nakon uspješno završenog trogodišnjeg međunarodnog projekta ESIPP u sklopu Erasmus+ programa s ponosom vas obavještavamo da nastavljamo suradnju s partnerom University of Northampton na novom međunarodnom Erasmus+ projektu ključne aktivnosti 2 pod nazivom:
Autism Spectrum Disorder – Empowering and supporting teacher (ASD-EAST)
Projekt je planiran u trajanju od dvije godine (rujan 2018.- rujan 2020.)
Cilj projekta je kreiranje i evaluacija edukacije za podršku učenicima s poremećajem iz spektra autizma.
Zemlje partneri na ovom projektu su: Ujedinjeno Kraljevstvo, Makedonija, Poljska i Belgija. Naš partner u Hrvatskoj je Edukacijsko rehabilitacijski fakultet, a partnerske organizacije pored nositelja projekta University of Northampton su: Target Autism, Pedagoški univerzitet Krakov, Škola broj 12 Krakov, Autism Europe, Plava krijesnica i Škola Zlatan Sremac Skoplje.
24. 09.- 25.09. 2018. partneri su se okupili u Krakovu na 1. Transnacionalnom sastanku partnerskih organizacija. Partneri su radili i razgovarali o različitim temama vezanim uz projekt: pregled postojećih modela i praksi u pogledu obrazovanja učenika s PSA, razvoj treninga i materijala, diseminacija, održivost, evaluacija, utjecaj projekta...
26. 09. 2018. smo posjetili partnersku školu u Krakovu „Škola broj 12.“ Škola je posebna po tome što je inkluzivna škola te nam je bilo zanimljivo vidjeti na koji način funkcionira.
ASD-EAST tim
2018-1-UK01-KA201-047872
Opširnije:Autism Spectrum Disorder – Empowering and supporting teachers (ASD-EAST)
Školski sportski dan u Centru za autizam obilježen je 26. rujna te su sudjelovali svi učenici u Programu.
Europski tjedan sporta je paneuropska inicijativa s ciljem promicanja tjelesne aktivnosti i zdravlja. Školski dan posvećen je zabavi i zajedničkoj igri. Cilj događanja je na međunarodnoj razini uključiti što veći broj djece, mladih, škola i organizacija.
To je proslava koja pruža priliku:
KA1 – Professional Empowerment of Teaching Assistants in Work with Students with ASD
2.10.2018.- 1.10.2019.
Obavještavamo vas da nam je odobren projekt Erasmus+ programa ključne aktivnosti 1 – Mobilnost u svrhu učenja za pojedince (Job shadowing). Predviđeno trajanje projekta je od listopada 2018. do listopada 2019. Projekt je financiran od strane Europske Komisije.
Ciljevi projekta su :
Projekt će se provoditi u tri dijela:
1. Prije mobilnosti:
odabir i priprema sudionika, ugovori
2. Tijekom mobilnosti: nadzor sudionika, priprema potvrda o mobilnosti
3. Nakon mobilnosti:
Europass mobilnost, završno izvješće, evaluacija, diseminacija
Projektom je planirano u mobilnost uključiti 10 naših djelatnika (8 asistenata u nastavi i 2 člana projektnog tima) u dvije škole u Northamptonu u Engleskoj koje školuju učenike različite dobi i s različitim oblicima PSA, u ožujku 2019. godine. Projektni tim čine: Žarka Klopotan (ravnateljica CZA), Ana-Melita Pokupec, Sanja Aguila Munoz, Ana Ružić, Ivana Majsec, Dragana Mamić, Ivana Sladić Kljajić i Alen Conjar.
Mobilnost bi se odvijala u jednoj grupi u dvije posebne škole, Billing Brook School i Greenfields Specialist School for Communication, 6 dana, od čega bi 4 proveli u školama, u svakoj školi po dva dana u grupama od 5 djelatnika. Suradnja sa školama domaćinima dogovorena je posredstvom organizacije Target Autism koja sa svim školama ostvaruje dugogodišnju uspješnu suradnju.
2018-1-HR01-KA101-046940
Konferencija o naprednoj tehnologiji za djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom koja dovodi vrhunske svjetske stručnjake te korisnike asistivne tehnologije i potpomognute komunikacije koji nam žele prenijeti svoje znanje i iskustvo.
Centar za autizam Zagreb je partner ATAAC konferencije.
Kroz tri dana – tri područja: Djeca, škola i obrazovanje, Potpomognuta komunikacija, rehabilitacija i radno mjesto, Senzorna stimulacija, autizam i rana intervencija.
Kotizaciju ne plaćaju osobe s invaliditetom, studenti i roditelji djece s teškoćama u razvoju ...
Sve informacije na info@eglas.hr i na OVOJ poveznici.
Završni transnacionalni sastanak, Zagreb
Trogodišnji projekt ESIPP, u sklopu Erasmus + programa, ušao je u svoju završnu fazu. Povodom toga je u Zagrebu od 04.07.-06.07.2018. održan završni transnacionalni sastanak. Važnost ovog projekta je prvenstveno proizašla iz velike potrebe pružanja stručne podrške roditeljima osoba s autizmom. Poučavanje roditelja da razumiju stanje i učinkovito surađuju sa školama i drugim stručnjacima, pokazalo se učinkovitim u poboljšanju ishoda kod osoba s autizmom i njihovih obitelji. Međutim, iako su takvi programi edukacije roditelja razvijeni u npr. Zapadnoj Europi i SAD-u, postoji mala ili nikakva dostupnost takvih programa ili materijala u mnogim područjima Europe, na primjer u regiji Balkana/Istočni Mediteran.
Kako bismo odgovorili na ovu nejednakost, razvijeno je ESIPP strateško partnerstvo, u koje su uključena sveučilišta, nevladine organizacije, roditelji djece s autizmom te ustanove koje pružaju usluge za osobe s autizmom. Ciljevi ovog partnerstva su:
Projektni partneri razvili su program edukacije, predstavljen u nizu od šest modula, kojima je cilj:
Sadržaj svakog modula predstavlja najnoviju najbolju praksu koju su prepoznali stručnjaci i istraživači na tom području, a također su uključene perspektive i mišljenja samih osoba s autizmom.
Namjera partnerstva je da ovi moduli razviju pouzdanje roditelja te da im pomognu u primjeni strategija koji će im na neki način olakšati zahtjeve i izazove koje pred njih stavlja briga o osobi s autizmom.
Sadržaj modula promiče korištenje pozitivnih strategija i temelji se na sljedećim temama: uvod u poremećaj iz spektra autizma, nepoželjna ponašanja, korištenje vizualne strukture, senzorne teškoće, izazovi komunikacije i izgradnja socijalnih vještina. Osim toga, dodana su i tri dodatna modula kako bi se zadovoljili zahtjevi za informacijama o pitanjima puberteta, te o problemima spavanja i prehrane.Tijekom projekta je educirano 6 trenera u Hrvatskoj od strane trenere iz Engleske, a edukacijom je obuhvaćeno preko 100 roditelja osoba s autizmom u Zagrebu, Osijeku i Splitu.
Za Centar za autizma je ovo strateško partnerstvo bilo i jest jedno izuzetno iskustvo iz kojeg su proizašla još dva Erasmus + projekta. Svim našim partnerima se zahvaljujemo i čestitamo na uspješnoj suradnji tijekom zadnje tri godine. Također se zahvaljujemo roditeljima i drugim članovima obitelji na sudjelovanju te se nadamo budućim susretima i daljnjem razvoju edukacija za roditelje u Hrvatskoj.
Opširnije:ESIPP - Jednakost i socijalna inkluzija kroz pozitivno roditeljstvo