Ako ste propustili današnju priredbu Centra za autizam, u ovome videu možete uživati u djeliću atmosfere i upiti pozitivne vibracije. Uživajte!
U petak, 2. lipnja 2022., na zagrebačkom Zrinjevcu održana je 19. županijska Smotra učeničkih zadruga Grada Zagreba. Domaćin ovogodišnje županijske Smotre bila je OŠ Sesvetska sela. Na Smotri je sudjelovalo i svoje radove prezentiralo trideset i pet učeničkih zadruga pred brojnim posjetiteljima i građanima. I učenička zadruga „Grana“ predstavila se tkalačkom i likovno – kreativnom sekcijom, ove godine tema predstavljanja bila je „Moj grad protkan nitima prošlosti i sadašnjosti“, ispričana je priča o tkanju i izradi tkanina koje su se koristile za izradu nošnje. Današnjem čovjeku, pogotovo mlađem, teško je zamisliti da su se u prošlosti odjeća ili tekstil za osobne potrebe izrađivali unutar domaćinstva, uključujući uzgoj sirovine za tkanje.
Gotovo svaka kuća u okolici Zagreba sijala je lan i konoplju i prerađivala je u niti, dok su se tkanjem bavili muški tkalci koji su tkali iz svoje ili donesene sirovine. Tkalačkih je stanova u naselju bilo nekoliko, a tkalci su se kroz godine mijenjali – posao bi naslijedio sin, a ako muškog potomka nije bilo tkanju bi se naučio netko drugi iz sela, otkupio bi tkalački stan i nastavio s poslom.
Jedan od najspecifičnijih elemenata identifikacije ljudi sa svojom poviješću i rodnim krajem su tradicijske nošnje. Na neposredan način govore o običajima, vrijednostima i životnim navikama nekog naroda i izraz su njegovih estetskih težnji da i na taj način istakne jedinstvenost. Šestinska narodna nošnja spada u najslikovitije nošnje iznimne vrijednosti. Zahvaljujući bogatom vezu i tkanju te živopisnosti same nošnje, poznata je u cijelome svijetu. Ako pitate Zagrepčane koji je zaštitni znak Zagreba, pa i cijele Hrvatske, prevladavajući odgovor će biti - šestinska ambrela, škrlak i lajbek. To su sastavni dijelovi naše šestinske nošnje, pa možemo zaključiti da je jedan od glavnih simbola prepoznatljivosti naše domovine šestinska narodna nošnja. Ona je za građane Zagreba daleko više od suvenira, izrasla je iz autohtone sredine i neraskidivo je vezana uz običaje.
Na 19. Smotri učeničkih zadruga Grada Zagreba učenička zadruga „Grana“ tkala je tkanicu na tkalačkom stanu te prikazala lutkice u narodnim nošnjama, šestinčanke izrađene od recikliranih materijala. Nakon obilaska izložbenih prostora učeničke zadruge su se međusobno ocijenile i odabrale između sebe tri najbolje učeničke zadruge:
1. mjesto – UZ Pušlek, UZ Pušlek iz Agronomske škole
2. mjesto – UZ Moda i dizajn, Škola za modu i dizajn
3. mjesto – UZ Izvor, OŠ Sesvetska Sopnica
Prvoplasirani, UZ Pušlek plasmanom je osigurao sudjelovanje na Smotri Republike Hrvatske u Vinkovcima, zajedno s učeničkim zadrugama koje su odabrane prema kriteriju abecednog redoslijeda koji se primjenjuje u Podružnici HUUZ-a Grada Zagreba, uz suglasnost i potvrdu Prosudbenog povjerenstva.
Projekt Special Hearts for a Beautiful Earth, koji spaja tri škole u tri države, upravo je ostvario svoj prvi susret, prvu aktivnost u Constanti u Rumunjskoj u trajanju od 29. svibnja do 4. lipnja 2022. Upravo je u tom gradu na Crnom moru CENTRUL SCOLAR PENTRU EDUCATIE INCLUZIVA "MARIA MONTESSORI", škola koja je glavni organizator projekta. Iz Centra za autizam sudjelovale su naše kolegice Ivana Sladić Kljajić, Ana Ružić, Ana Melita Pokupec te Stanka Pinjuh. Predstavnike partnerskih škola, Nazilli Ozel Egitim Meslek Okulu, iz grada Nazilli u Turskoj, te našeg Centra za autizam, osim gostoprimstva, neizmjerne ljubaznosti i prijateljstva, dočekale su jako zanimljive radionice namijenjene osmišljavanju sadržaja prilagođenih radu s učenicima s posebnim obrazovnim potrebama. Stručnjaci iz područja edukacijske rehabilitacije i biologije te predstavnici raznih grana obrazovanja predstavljali su niz kreativnih načina i metoda poučavanja sadržaja ekološke tematike učenika s višestrukim teškoćama. Na koji način reciklirati, ponovno upotrijebiti ili pak pravilno pohraniti, nešto je što prvo učitelj mora naučiti kako bi onda to znanje mogao prenijeti svojim učenicima. Kada je pritom riječ o učenicima s teškoćama, od velike je važnosti da sadržaj bude kvalitetno pripremljen i pomno prilagođen ciljanoj skupini i upravo je zato priprema aktivnosti od presudne važnosti. Kroz pet dana radionica smišljalo se, pripremalo i diskutiralo o sadržajima, s naglaskom na kreativni rad, koje bi mogli pripremiti i prenijeti svojim učenicima s jednim ciljem - osnaživanjem učeničkih potencijala kako bi i oni dugoročno mogli doprinijeti zaštiti našega planeta. Prva faza projekta iznjedrila je mnoge ideje, motivirala sve sudionike na dodatno zalaganje u vlastitom radu, potaknula na razmišljanje o vlastitim navikama. Sada je na nama da ta usvojena nova znanja prilagodimo i prenesemo svojim učenicima u našem Centru.
Zahvaljujemo svim djelatnicima Maria Montessori škole na gostoprimstvu i fantastičnoj organizaciji, te nestrpljivo očekujemo jesen kada ćemo u našoj školi ugostiti partnere, prijatelje iz Rumunjske i Turske. Naš je tim već entuzijastično krenuo s pripremama!
Opširnije:Special Hearts for a Beautiful Earth - Constanta, Rumunjska
25. i 26. svibnja 2022. održana je ATTEND konferencija na naš način u hotelu Admiral u Opatiji. Na konferenciji su prisustvovali predstavnici 34 odgojno obrazovne ustanove u kojima se projekt provodi, te predstavnici Carneta, FERa i ERFa. Uz sve predstavnike iz Hrvatske, u Opatiju su pristigli i Islandski partneri, Klettaskóli specijalne škole iz Reykjavika koji su podijelili svoje primjere dobre prakse.
Hrvoje Puljiz, ravnatelj CARNET-a, Natalija Laštro, načelnica Sektora za EU programe i međunarodne financijske mehanizme Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije i voditeljica projekta Renata Šimunko, podsjetili su uzvanike i okupljene novinare na ciljeve projekta- omogućiti djeci, koja ne mogu pohađati redovne obrazovne ustanove, pristup asistivnoj tehnologiji u njihovom učenju. Podržati stvaranje učinkovitih preduvjeta koji doprinose jednakim obrazovnim mogućnostima za djecu s teškoćama u razvoju i njihovom boljem i uspješnijem uključivanju u društvo.
Osim spomenutih partnera sa Islanda, na konferenciji su svoj rad i svoje ustanove prezentirali predstavnici Centra za odgoj i obrazovanje Goljak, Centra za odgoj i obrazovanje Vinko Bek i Centra za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar.
Radionicu “Inkluzivna kultura u obrazovanju” predstavile su prof. dr. sc. Zrinjka Stančić (ERF) i dr. sc. Ivana Rašan (FER), a praktičnim predavanjem „Kvalitetna procjena potrebe za primjenom AT-a“ svoj rad predstavila je Ines Delzotto iz Dnevnog centar za rehabilitaciju Veruda Pula.
Izlagači su mnoštvo svoje šarolike opreme predstavili svim zainteresiranim sudionicima koji su imali priliku tu istu opremu i isprobati.
Konferencija je završila interaktivnom sesijom i panelom: Senzibilizacija javnosti i odnosi s roditeljima, čiji je moderator bio Antun Zupanc iz Centra za odgoj i obrazovanje Krapinske toplice. Panelisti Ines Delzotto (Dnevni centar za rehabilitaciju Veruda Pula), Mirta Bartolović (COO Goljak), Ivana Rotim (COO Vinko Bek) i Mia Marčec (COO Tomislav Špoljar Varaždin) zaključile su kako bi se društvo trebalo senzibilizirati i osvijestiti o važnosti asistivne tehnologije u životima djece i odraslih osoba s teškoćama u komunikaciji. Isto tako su navele važnost prepoznavanja truda i angažmana edukacijskih rehabilitatora, te su predložile formiranje radne skupine koja bi osigurala regulative za širu dostupnost AT soba.
Sa konferencije su svi sudionici ponijeli mnoštvo dojmova, novih saznanja i primjera dobre prakse koju će moći primijeniti za napredak i osnaživanje danjeg rada u svojim ustanovama.